Smd Led

Led Renk Sıcaklığı Nedir ?

RENK SICAKLIĞI

Bir LED ışık kaynağı seçerken belki de en önemli iki faktör renk sıcaklığı ve renk geriverimidir .

Renk sıcaklığından bahsettiğimizde ışığın sıcaklığından veya soğukluğundan bahsediyoruz. Daha sıcak ışık daha sarı, daha soğuk daha mavi. ‘Standart’ ‘Beyaz’ LED yoktur. Armatürlerinizi satın alırken bir seçim yapmanız gerekiyor, sıcak mı yoksa soğuk mu ışık istiyorsunuz.

Mumlar elbette çok sıcak, temelde sarı/turuncu, öğlen gün ışığı ise çok serin. Beyaz ışığın rengi veya sıcaklığı bir ölçekte sıralanır, Kelvin ölçeği, renk ne kadar sıcaksa renk sıcaklığı o kadar düşük olur. Mumlar 2000 derece Kelvin (k) civarındayken, gün ışığı tipik olarak 5500 – 6500k.

LED’lerin çoğu 2700k, 2800k, 3000k, 4000k veya 5000k olacak şekilde üretilir. 2700-3000k sıcak, 4000-5000k soğuk.

Bazı insanların LED’ler hakkında bazı yanılgıları var. LED’lerin serin ve rahatsız edici bir ışık sağladığına inanıyorlar. Bu, neredeyse kesinlikle, her biri birkaç pound için eBay’den aldığınız tip olan havalı 4000k ‘düşük kaliteli’ LED’lerle ilgili önceki deneyimlerden kaynaklanmaktadır. Artık bazı harika LED’lerin mevcut olduğundan emin olabilirsiniz. Kullandığımız LED armatürler güzel ve kaliteli bir sıcak ışık sağlar. Aslında çoğu ile halojen arasındaki farkı söyleyemezsiniz.

Belirttiğimiz armatürlerin %80’i sıcak beyaz (2700 / 2800 derece Kelvin). Genellikle konut projelerimizde %100’dür.  Ofis projelerinde ve çalışma alanlarında kesinlikle daha soğuk beyaz tercih edilebilir (daha soğuk renk sıcaklıkları aslında üretkenliği artırmaya yardımcı olabilir).

Renk sıcaklığını seçerken, her alanın bitişlerini ve renk paletini gerçekten göz önünde bulundurmanız gerekir. Kırmızılar, turuncu, sarı ve ahşap, sıcak beyaz ışık altında güzel görünür. Oysa maviler ve griler ‘düz’ görünebilir. Soğuk beyaz, mavi renklerin harika görünmesini sağlar ve beyazın ‘net’ görünmesini sağlar. Ancak kırmızılar ve sarılar biraz kahverengi görünebilir ve ahşap ‘donuk’ görünebilir.

Evinizde, özellikle bol miktarda doğal ışık varsa, mutfakta veya banyoda daha soğuk LED’ler kullanmayı düşünmeye değer olabilir. Sıcak beyaz LED’ler, beyaz yüzeylerin gün ışığına kıyasla biraz ‘çamurlu’ görünmesine neden olabilir ve genellikle banyo ve mutfaklar beyaz yüzeylere sahiptir. Soğuk beyaz, banyo veya mutfakta arzu edilen daha klinik veya steril bir his de yaratabilir.

Anahtar, bir odadaki renk sıcaklıklarını karıştırmamaktır. Hangi rengin ılıman olacağına karar verdikten sonra, ona bağlı kalın, o alandaki tüm ışıkların ve ampullerin aynı olduğundan emin olun.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde ‘ayarlanabilir’ beyaz aydınlatma armatürleri piyasaya çıkıyor. Bunlar size ışık kaynağının sıcaklığını ayarlama veya ayarlama yeteneği verir. Farklı efektler yaratmak için harika, gündüzleri daha serin ve geceleri daha sıcak ya da resmin renk paletini tamamlamak için ışığı ayarlama yeteneği vererek sanat eserlerini aydınlatmak için. Her ne kadar ayarlanabilir bağlantı parçaları maliyetli olsa da ve elbette bir çeşit kontrol sistemine ihtiyacınız var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir