PCB Tasarım Desteği

Projenin tasarım sürecinde’de size yardımcı olarak tecrübeli ekimizle istekleriniz doğrultusunda uygun, kaliteli ve ekonomik çözümler sağlıyoruz. Bunu yaparken rekabetçi maliyet politikasını göz önünde bulunduruyoruz.

 

Üretiyoruz…

PCB Tasarım Süreçleri

PCB Baskı Devre Kartıdır. Genel olarak, önceden belirlenmiş bir tasarıma göre yalıtkan malzemeler üzerinde baskılı devreler, baskılı bileşenler veya; her ikisinin birleşiminden oluşan iletken desenlere baskılı devre denir.

PCB 1936’da doğdu ve Amerika Birleşik Devletleri bu teknolojiyi 19431e askeri telsizlerde yaygın olarak kullandı. 1950’lerin ortalarından beri PCB teknolojisi geniş çapta benimsendi. Şu anda PCB, “elektronik ürünlerin anası” haline geldi ve uygulamaları, bilgisayarlar, iletişim, tüketici elektroniği, endüstriyel kontrol, tıbbi cihazlar, ulusal savunma, havacılık ve diğer birçok dahil olmak üzere elektronik endüstrisinin neredeyse çeşitli terminal alanlarına nüfuz etti.

Peki PCB Nasıl Tasarlanır?

1. Ön hazırlık Bileşen kitaplıklarının ve şematik diyagramların hazırlanması dahil. PCB tasarımına geçmeden önce şematik SCH bileşen kütüphanesini ve PCB bileşen paketleme kütüphanesini hazırlamalıyız.

PCB bileşen paketi kitaplığı, seçilen cihazın standart boyut verilerine dayalı olarak mühendis tarafından en iyi şekilde oluşturulur. Prensipte, önce PCB bileşen paketi kitaplığını oluşturun ve ardından şematik SCH bileşen kitaplığını oluşturun.

PCB bileşen paketleme kitaplığı gereksinimleri yüksektir. Bu da PCB kurulumunu doğrudan etkiler; şematik diyagram SCH bileşen kitaplığı gereksinimleri nispeten gevşektir, ancak pin niteliklerini ve PCB bileşen paketleme kitaplığı ile ilgili ilişkiyi tanımlamaya dikkat edin.

2. PCB Yapı Tasarımı

Belirlenen devre kartı boyutuna ve çeşitli mekanik konumlandırmalara göre, PCB çerçevesini PCB tasarım ortamında çizin ve konumlandırma gereksinimlerine göre gerekli konnektörleri, butonları/anahtarları, vida deliklerini, montaj deliklerini vb. yerleştirin.

Kablolama alanını ve kablolama yapılmayan alanı (vida deliği etrafındaki alanın kablo bağlantısı olmayan alana ne kadar ait olduğu gibi) tamamen göz önünde bulundurun ve belirleyin.

3. PCB Komponent Yerleşim Tasarımı

Yerleşim tasarımı, cihazları tasarım gereksinimlerine göre PCB çerçevesine yerleştirmektir. Şematik araçta ağ listesini oluşturun ve ardından ağ listesini PCB yazılımına aktarın (Tasarım Ağ Listesini içe Aktar). Ağ listesi başarıyla içe aktarıldıktan sonra, yazılım arka planında yer alacaktır. Yerleştirme işlemi ile tüm cihazlar çağrılabilir ve pinler arasında hızlı hat bağlantısı vardır. Bu sırada cihazın yerleşim tasarımı gerçekleştirilebilir.

PCB yerleşim tasarımı, tüm PCB tasarım sürecindeki ilk önemli süreçtir. PCB kartı ne kadar karmaşık olursa, yerleşim o kadar iyi olur ve sonraki kablolamanın zorluğunu doğrudan etkileyebilir.

Yerleşim tasarımı, devre kartı tasarımcısının temel devre bilgisine ve devre tasarımcısı için daha yüksek düzeyde bir gereksinim olan zengin tasarım deneyimine bağlıdır Temel devre kartı tasarımcıları çok az deneyime sahiptir ve daha düşük toplam kart zorluğu olan küçük modül yerleşim tasarımı veya PCB yerleşim tasarımı görevleri için uygundur.

4. PCB Kablo Tasarımı

PCB yerleşim tasarımı, PCB kartının performansını doğrudan etkileyen, tüm PCB tasarımında en büyük iş yüküne sahip süreçtir.

PCB tasarım sürecinde, kablolamanın genellikle üç alanı vardır: Birincisi, PCB tasarımı için en temel giriş gereksinimi olan yerleşim düzenidir; İkincisi, bir PCB kartının nitelikli olup olmadığını ölçmek için bir standart olan elektrik performansının memnuniyetidir. Kablolama döşendikten sonra, en iyi elektrik performansını elde etmek için kablolamayı dikkatlice ayarlayın;

Üçüncüsü, düzgün ve güzel, dağınık kablolama, elektrik performansı geçse bile, daha sonraki pano modifikasyonu ve test ve bakımının optimizasyonuna büyük rahatsızlık getirecektir. Kablolama gereksinimleri düzgün ve tekdüzedir ve çapraz ve düzensiz olamazlar.

5. Kablolama Optimizasyonu ve Serigraf Yerleşimi

PCB tasarımı en iyi değildir, sadece daha iyidir”, “PCB tasarımı bir kusur sanatıdır“, bunun temel nedeni PCB tasarımının donanımın tüm yönlerinin tasarım gereksinimlerini karşılaması gerektiğidir ve bireysel gereksinimler çatışabilir.

Örneğin: bir PCB tasarım projesinin, bir devre kartı tasarımcısı tarafından değerlendirildikten sonra 6 katmanlı bir kart olarak tasarlanması gerekir, ancak ürün donanımı, maliyet hususları nedeniyle 4 katmanlı bir kart olarak tasarlanmalıdır, böylece sinyal koruyucu zemin katmanı, sadece feda edilebilir, bu da bitişik kablolama ile sonuçlanır. Katmanlar arasındaki sinyal karışması artar ve sinyal kalitesi düşer.

Genel tasarım deneyimi şudur: kablolamayı optimize etme süresi, ilk kablolama süresinin iki katıdır. PCB kablolama optimizasyonu tamamlandıktan sonra, son işlem gereklidir. Yapılacak ilk şey, PCB yüzeyindeki serigraf logosudur. Üst serigrafi ile karıştırılmaması için alt serigraf karakterlerinin tasarım sırasında yansıtılması gerekir.

6. Ağ DRC Denetimi ve Yapı Denetimi.

Kalite kontrol, PCB tasarım sürecinin önemli bir parçasıdır. Genel kalite kontrol yöntemleri şunları içerir: Tasarımın kendi kendini denetlemesi, tasarımın karşılıklı denetimi, uzman inceleme toplantıları, özel denetimler vb.

7. PCB Sistem Kartı

PCB resmi olarak işlenmeden ve üretilmeden önce, devre kartı tasarımcısının PCB tedarikçisinin PE’si ile iletişim kurması ve üreticinin PCB kartı işlemeyle ilgili onay sorularını yanıtlaması gerekir.

Bu, bunlarla sınırlı olmamak üzere şunları içerir: PCB kartı modelinin seçimi, devre katmanı hat genişliği ve hat aralığının ayarlanması, empedans kontrolünün ayarlanması, PCB istifleme kalınlığının ayarlanması, yüzey işleme işleme teknolojisi, açıklık tolerans kontrolü ve teslimatı standartlar vb.

pcb tasarım
pcb tasarım