Genel

PCB Tasarım Riskini Azaltmak İçin 3 İpucu

PCB Dizgi

PCB tasarım sürecinde, olası riskler önceden tahmin edilebilir ve önceden önlenebilirse, PCB tasarımının başarı oranı büyük ölçüde artırılacaktır. Projeleri değerlendirirken, birçok şirket, pano başına PCB tasarımının başarı oranının bir göstergesine sahip olacaktır.

Bir kartın başarı oranını artırmanın anahtarı, sinyal bütünlüğü tasarımında yatmaktadır. Mevcut elektronik sistem tasarımı için birçok ürün çözümü vardır ve hangi çiplerin kullanılacağı, çevresel devrelerin nasıl oluşturulacağı vb. dahil olmak üzere çip üreticileri bunları zaten tamamlamıştır. Çoğu durumda, donanım mühendislerinin devre prensibini dikkate almasına gerek yoktur, sadece PCB‘yi kendileri yapmaları gerekir.

Ancak tam olarak PCB tasarım sürecinde birçok şirketin zorluklarla karşılaştığı, PCB tasarımının kararsız olması veya çalışmamasıdır. Büyük işletmeler için birçok çip üreticisi, PCB tasarımına rehberlik edecek teknik destek sağlayacaktır. Ancak bazı KOBi’lerin bu konuda destek alması zor. Bu nedenle, kendiniz tamamlamanın bir yolunu bulmalısınız, o kadar çok sorun ortaya çıkıyor ki, birkaç sürüm gerektirebilir ve hata ayıklaması uzun zaman alabilir. Aslında, sistemin tasarım yöntemini anlarsanız, bunlardan tamamen kaçınılabilir. Daha sonra, PCB tasarımı riskini azaltmak için üç teknikten bahsedeceğiz.

Sistem planlama aşamasında sinyal bütünlüğünü dikkate almak en iyisidir. Tüm sistem böyle inşa edilmiştir, sinyal bir PCB‘den diğerine doğru şekilde alınabilir mi? Bunun erken aşamada değerlendirilmesi gerekir ve bu sorunu değerlendirmek çok da zor değildir. Biraz basit bir yazılım işlemi ile biraz sinyal bütünlüğü bilgisi yapılabilir.

PCB tasarım sürecinde, belirli izleri değerlendirmek ve sinyal kalitesinin gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını gözlemlemek için simülasyon yazılımı kullanın. Simülasyon sürecinin kendisi çok basittir. Anahtar, sinyal bütünlüğü ilkesini anlamak ve rehberlik için kullanmaktır.

PCB Dizgi

PCB yapım sürecinde risk kontrolü yapılmalıdır. Simülasyon yazılımının henüz çözemediği ve tasarımcının kontrol etmesi gereken birçok problem var. Bu adımın anahtarı, risklerin nerede olduğunu ve bunlardan nasıl kaçınılacağını anlamaktır. ihtiyaç duyulan şey sinyal bütünlüğü bilgisidir.

PCB tasarım sürecinde bu üç nokta kavranabilirse, PCB tasarım riski büyük ölçüde azalacak, kart basıldıktan sonra hata olasılığı çok daha az olacak ve hata ayıklama nispeten kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir