Led Driver

Sabit Akım ve Sabit Voltaj Led Driver Farkları Nelerdir ?

Aydınlatma için LED’ler, DIY IoT modüllerinden ticari aydınlatma uygulamalarına ve uçak kabinlerine kadar her yerde bulunur. Düzgün çalışması için, bu kritik aydınlatma cihazları doğru miktarda güç sağlamak için hassas bir akım ve voltaj dengesi gerektirir. Bir evde kullanılan birçok LED, LED’lerin verimli çalışması için duvar çıkış gücünü uygun güce dönüştüren yerleşik veya harici güç kaynaklarına sahiptir. Endüstriyel aydınlatma ile daha büyük ve daha karmaşık bir ölçekte olsa da benzer. Bu nedenle, güç kaynağı tipinin verimliliği, maliyeti ve ölçeklenebilirliği, uygulamaya bağlı olarak dikkate alınmalıdır. Bu faktörler, LED’leri sürmek için kullanılan güç kaynakları tiplerine bağlanır.

Sabit akım LED sürücülerinde amper veya miliamperlerde sabit bir akım ve değişken bir voltaj bulunur. Sabit voltaj sürücüleri, sabit gerilimler ve değişken akımlarla benzer, ancak tam tersidir.

LED sürücüler arasında önemli bir farklılaşma faktörü, sabit akım veya sabit voltaj çalışmasıdır. Bu önemlidir çünkü birçok LED teknolojisi sadece sabit akım veya sabit voltaj ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Farklı bir sürücü tarzı kullanılması, zayıf çalışmaya ve hatta LED arızasına yol açabilir. LED’ler çok yüksek bir akım veya çok yüksek bir voltajdan dolayı hasar görebilir, bu yüzden bir LED sürücüsünü satın almadan ve monte etmeden önce LED’lerin çalışma parametrelerini anlamak önemlidir.

Hangisi daha iyi?

Endüstriyel aydınlatma için sabit akım sürücüsü yaygındır. Sürücüler, önceden tasarlanmış LED sistemlerini çalıştırmak için tasarlanmıştır ve değişikliklerin hesaba katılması için yeniden tasarlamayı gerektirebilir.

Genellikle, sabit voltajlı LED sürücüleri daha esnektir. Bunun nedeni, sabit voltajlı LED sürücüsünün maksimum akım kapasitesine erişilinceye kadar daha fazla LED eklenebilmesi ve daha sonra başka LED’lerin her LED için mevcut gücü azaltacağı ve yalnızca parlaklığı azaltacağıdır.

Yani sabit voltajlı LED sürücülerinde termal kaçış nasıl engellenir? Mevcut regülasyon devresi tipik olarak LED ile birlikte gelir ve paketlenir veya sabit voltajlı LED sürücüsü sadece LED ampul veya LED Noel ışıkları gibi belirli bir cihaza güç vermek içindir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir